Profil školy

Špeciálna základná škola vznikla pod názvom Osobitná škola v roku 1990 a jej prvé sídlo bolo na Martinskej ulici na Vlčincoch v Žiline.

Po ročnom pôsobení a po ukončení stavby na Vlčincoch IV. sa presťahovala do svojich nových priestorov na Vojtaššákovej ulici č. 13, kde pôsobí dodnes.Špeciálna základná škola a Špeciálna materská škola je v evidencii všetkých škôl Slovenskej republiky na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Súčasťou školy je školský klub detí, špeciálna materská škola. Pri škole je zriadené centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, v ktorom pracuje šesť samostatných odborných pracovníkov.

Škola patrí medzi rozpočtové organizácie s právnou subjektivitou, ktorého štatutárnym zástupcom je riaditeľ školy.Špeciálna základná škola na ulici Jána Vojtaššáka v Žiline začala svoju činnosť v školskom roku 1991/1992. V súčasnej dobe sa tu vzdeláva 106 žiakov a 31 detí. Škola je vnútorne diferencovaná v závislosti od stupňa mentálneho postihnutia žiakov a prítomnosti PAS v triedach od prípravného  po desiaty ročník a v piatich oddeleniach školského klubu detí. Súčasťou školy sú aj prípravné ročníky pre žiakov s mentálnym postihnutím a pre žiakov s PAS. Vzdelávací proces zabezpečujú učitelia a  asistenti učiteľa. Všetci pedagogickí zamestnanci spĺňajú kvalifikačné predpoklady pre svoju prácu a sú odborne spôsobilí. Naša škola bola úspešná vo viacerých projektoch, ktoré vyhlásilo MŠ SR, mesto Žilina a VÚC – Žilinský samosprávny kraj, ako aj z fondou EÚ. Vďaka získaným finančným prostriedkom sme zakúpili mnohé moderné učebné pomôcky a IKT. V škole máme menšiu telocvičňu, školskú kuchynku, krajčírsku, kovo a drevo dielňu. Výchovno vzdelávací proces realizujeme podľa Školského vzdelávacieho programu pod názvom „Pomôž mi, aby som to dokázal sám“.

Školský klub detí – mimoškolská výchovno vzdelávacia činnosť je realizovaná podľa nového školského vzdelávacieho programu pod názvom „Svet očami detí“.Špeciálna materská škola – poskytuje špeciálno-pedagogickú starostlivosť a diagnostiku deťom predškolského veku s mentálnym, s viacnásobným a iným postihnutím od troch do siedmych rokov. Výchovno vzdelávací proces realizuje podľa Školského vzdelávacieho programu pod názvom „Šťastné deti“.

Centrum špeciálno pedagogického poradenstva – tím dborníkov: psychopédi, somatopéd a súčasne logopéd, psychológ,  fyzioterapeut a masér zabezpečuje komplexnú špeciálno-pedagogickú korekciu, reedukáciu, špeciálno-pedagogickú diagnostiku a prognostiku, špeciálno-pedagogické intervencie vzhľadom na individuálne špeciálno-pedagogické potreby mentálne postihnutých detí a viacnásobne postihnutých detí. Navrhujú integráciu mentálne postihnutých žiakov do základných škôl a spolupracujú s týmito školami, posudzujú školskú zrelosť a iné.

• Spojená škola
    Jána Vojtaššáka 13